نوسازی صنایع و احیای واحدهای تولیدی تعطیل شده

در سالهای اخیر، شرکتهای زیادی به دلایل متعدد یا از چرخه ی فعالیت خارج شده اند و یا تحت زیانهای سنگین به فعالیت خود ادامه داده اند.

سه عامل بازدارنده رشد و ادامه ی فعالیت شرکت شامل: عوامل داخلی، عوامل بیرونی و نقش کارآفرینان است که اخیر به عنوان عامل اصلی معرفی شده است.

عوامل داخلی دربرگیرنده ی عوامل انگیزشی، مهارت‌های مدیریتی، سرمایه، میزان فروش و غیره است. کارآفرین می‌تواند بر عوامل داخلی اثر بگذارد و از آن اثر بپذیرد.

شرکت‌ها اغلب قدرت اثرگذاری بر عوامل بیرونی را ندارند. معمولاً شرکت‌های کوچک و متوسط بیش‌ترین آسیب را از عوامل بیرونی می‌بینند چون قدرت چانه زنی آنها در برابر این نوع از عوامل نزدیک به صفر است. ولی با مدیریت عوامل داخلی و هم چنین وجود کارآفرینان می‌توان تا حد معناداری فضای رشد را ایجاد کرد و زمینه‌های آن را فراهم آورد.

از طرف دیگر، نهادها و سازمان‌های حمایتی نیز می‌توانند با اتکا به قدرت بالای چانه‌زنی خود موانع بیرونی را تعدیل کنند و اثر مخرب آن‌ها را کاهش دهند. ما با مهم‌ترین نهادها در حوزه‌ی صنعت که می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشد، ارتباط هم‌افزا بر قرار می‌کنیم و با تعریف به شرکت‌ها کمک می‌کنیم.

تعطیلی، نیمه‌تعطیلی و فعالیت با ظرفیت کم­تر پی‌آمدهایِ بسیار خسارت‌باری را به ارمغان آورده است

آمار بنگاه­‌های مسئله‌دار به تفکیک صنعت

خسارات ناشی از تعطیلی، نیمه‌تعطیلی و فعالیت با ظرفیت کم­تر

فرآیند کلی انجام طرح

واحدهای تعطیل‌شده انباشته‌­ای از سرمایه­‌ها، امکانات و تجهیزات بدون استفاده هستند که باعث ایجاد اتلاف منابع، بیکاری، کمبود تولید و محصولات و کالاهای داخلی شده‌اند؛

تثبیت اشتغال، و ایجاد اشتغال جدید و اشتغال حمایتی، محور سیاست­‌های حوزه‌ی اشتغال در دولت است. با توجه به آن‌که بخش صنعت در حدود 33% از اشتغال ایران را به خود اختصاص داده، بنابراین تعطیلی و کاهش ظرفیت هر واحد صنعتی بر خلاف سیاست­ تثبیت اشتغال است و از طرف دیگر برای ایجاد شغل جدید نیاز به هزینه‌­های بسیار بالا خواهد بود؛

کار واحدهای نیمه‌تعطیل یا فعال با ظرفیت کم نیز به دلیل نداشتن سود و درآمد کافی فعالیتی غیراقتصادی تلقی می‌گردد که در نهایت پایدار نیست و نمی‌تواند رقابت تولیدی سازنده و مستمر داشته باشد. این ناپایداری نیز خود خسارت‌آفرین و زیان‌بار است؛

بر اساس آمارهای اعلام‌شده در سایت‌های معتبر اینترنتی، 1350 بنگاه مشکل‌­دار در کشور وجود دارد که 1200 واحد از این بنگاه­‌ها خصوصی هستند و فعالیت 15% از این بنگاه‌­ها متوقف شده است. این در حالی است که بسیاری از این بنگاه­‌ها در صنایعی با پتانسیل رشد بالا فعالیت دارند.

مجموعه‌ی شرایط یادشده، منجر به ایجاد فضایی ناپایدار و نامطمئن برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش تولید و صنعت و انحراف آن به بخش‌های تجاری، دلالی، مسکن، طلا و ارز و نهایتاً شکل‌گرفتن ساختار اقتصادی غیرمولد در کشور شده است. اقتصادی متورم، غیرمولد، ناپایدار، وابسته، رانتی و ناعادلانه که منابع کشور را صَرف تخریب ساختارهای اقتصادی کرده است.

فرآیند کلی انجام طرح

تدوین راهکارهای تأمین منابع مالی

شناسایی و پرورش مدیران  و کارآفرینان

شناسایی شرکت‌های مشمول

امکان‌سنجی شرکت هدف طبق مدل تعریف‌شده

برنامه‌ریزی و زمان‌بندی اقدامات لازم برای نوسازی شرکت

اجرای خدمات و فعالیت‌های نوسازی

نظارت و کنترل بر اجرای اقدامات پیش‌بینی‌شده طبق روش‌های تعیین‌شده

تعریف شاخص‌های کلیدی موفقیت شرکت‌ و بررسی اثربخشی اقدامات انجام‌شده

تصمیم‌گیری در خصوص نحوه‌ی اداره‌ی شرکت‌ها پس از اجرای برنامه‌های نوسازی

مزایای استفاده از خدمت نوسازی صنایع و احیای واحدهای تولیدی تعطیل‌شده

کمک به شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای نوسازی، فعال‌شدن و سودآور شدن و کسب مزیت رقابتی پایدار

از طریق:

 1. شناسايي دقيق و ريشه‌اي مشكلات و مسائل موجود در شرکت‌های هدف
 2. تقويت زيرساخت‌هاي دانشی و مديريتي
 3. هدف‌مندسازي استفاده از منابع مالي و تسهيلات تخصیص‌یافته
 4. افزايش کارایی و مصرف درست منابع
 5. ارائه‌ی راه‌كارهايي با هدف كاهش قيمت تمام‌شده، افزايش كيفيت محصولات توليدي و افزايش توان رقابتي
 6. كمك به ارتقای سطح نتايج عملكردي و بهره‌وري عوامل توليد
 7. ارتقای سطح توان‌مندي‌هاي مديريتي
 8. بررسي عوامل مؤثر بر فروش محصولات و نحوه‌ی ورود به بازارهاي داخلي و خارجي؛
 9. توسعه‌ی توان‌مندیی‌ها و پرورش مدیران و کارآفرینانی که بتوانند برنامه‌های پیش‌بینی‌شده را در شرکت‌ها اجرا کنند؛
 10. کمک به مالکان و سرمایه‌گذاران برای نوسازی شرکت‌ها و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه‌ی اداره‌ی آن‌ها؛
 11. ارایه‌ی الگوهایی برای فعال‌شدن و سودآور شدن شرکت‌ها و ایجاد مزیت های رقابتی پایدار در آن‌ها که می‌تواند در انجمن‌های حرفه‌ای و صنفی مورد استفاده‌ی اعضا قرار گیرد و نیز می‌تواند مبنایی برای تأمین مالی شرکت‌ها از سوی مؤسسات مالی و بانکی باشد.
چگونه میتوانیم به شما کمک کنیم؟

برای مشورت با مشاوران حرفه‌ای مدیریت‌ومشاوران مجرب کسب‌وکارِ «سازمان مدیریت صنعتی» در تهران و یا نمایندگی‌های استانی با ما تماس بگیرید، یا درخواست خود را آن‌لاین ارسال کنید.